
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.49 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 8.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
